Ana Sayfa Gündem 86 yıl sonra ibadete açılıyor

86 yıl sonra ibadete açılıyor

80
0

Tüm yurtta sevinçle karşılanan Aysofya’nın ibadete açılması, tamamlanan hazırlıklar sonrası bugün gerçekleşecek.

86 yıl sonra bugün ibadete açılacak olan Ayasofya’nın tüm hazırlıkları tamamlanarak, vatandaşların hizmetine sunulacak. Ayasofya’nın kubbelerinden yeniden tekbir ve salavatların yankılandığı, minarelerinden ezan ve salaların yükseldiği gün olarak tarihe geçecek.

Ayasofya’nın kapıları açılıyor
Danıştay 10. Dairesi 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal edilmesiyle camiden müzeye dönüştürülen Ayasofya yeniden ibadete açılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat yakından inceleme yaptığı süreçte hazırlanan tamamlıklar sonrası bugün kapılarını açacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek 24 Temmuzda ibadete açılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararını “hayırlı olsun” mesajıyla paylaşmıştı. Müslümanlar tarafından en sembolik mekanlardan biri olarak görülen Ayasofya, ilk etapta Ortodoks Hristiyanlar için bir manastır olarak inşa edilmişti. Ancak 86 yıl sonra bugün kılınacak Cuma namazıyla kapılarını vatandaşlar için ibadete açıyor.

Yıllar sonra ilk Cuma namazı bugün kılınacak
86 yıl sonra ibadete açılacak olan Ayasofya Camisi’nde ilk namaz 24 Temmuz Cuma günü kılınacak. Ayasofya Cami-i Şerif’inde 86 yıl aradan sonra yarın kılınacak cuma namazı öncesi sala ve tekbirlerle başlayacak programda, Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılacak. Bugün kılınacak cuma namazı ile ibadete açılacak Ayasofya Camii’nin çevresinde dün akşam saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemleri alınarak, çevrede birçok yol bariyer ile kapatıldı.

Yaklaşan Kurban bayramının cumaya denk gelmesi nedeniyle bayram namazının da Ayasofya’da kılınması bekleniyor. Konuyla ilgili resmi bir açıklamanın ilerleyen günlerde gelmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz