Ana Sayfa Gündem 7,5 milyon yıllık kara canlısı Yamula Barajında bulundu

7,5 milyon yıllık kara canlısı Yamula Barajında bulundu

83
0

Kayseri Büyükşehir Belediyesi destekleriyle Yamula Barajında yapılan çalışmalarda, 7,5 milyon yıllık fosil parçaları bulundu.

Yamula Barajında bulunan fosil parçaları Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen destekle bulundu. Fillerin atası olarak bilinen fosil parçaları, su altında bulunarak görüntülendi.

Kara canlısı fosili ilk kez su altında görüntülendi
Kayseri’nin dünyaca ünlü değerleri arasına bir yenisi daha eklendi. Obruk Mağara Araştırma Grubu tarafından yapılan çalışmalarla Yamula Barajında filin atası olduğu düşünülen fosil parçaları Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen desteklerle görüntülendi. Dünyada ilk kez bir kara canlısının su altında görüntülenmesi bilim insanları açısından büyük heyecana sebep olurken, hem karada hem de su altındaki fosillerin değerlendirilmesi fırsatı gerçekleşmiş oldu. Yamula Barajı kıyısında en büyük ve tek parça halinde bulunan 7,5 milyon yıllık dev fosil Obruk Mağara Araştırma Grubu ve akademisyenlerce değerlendirildi. Su altında ilk kez bulunan kara canlısı fosilleri hakkında Obruk Mağara Araştırma Grubu’ndan Ali Ethem Keskin: “Buradaki ekip tarafından bazı örneklerin baraj suyunun altında olduğu tespit edildi. Dolasıyla biz Obruk Mağara Araştırma grubu olarak benim su altında çalışmalarım olduğu için haber verdiler. Ben de İstanbul’dan geldim. Bu fosillerin büyük bir kısmı su üstündeydi. Kıyıya yakın bir bölgede ancak yakın zamanda bazı örneklerinde yani baraj suyu altında olduğu tespit edildi. Benim yaptığım çekimlerden hangi parçanın hangi türe ait olduğunu tespit edebiliyorlar. Mesela ayak kemiği var. Ancak, bu örnekler parçalanmış suyun altında kaldığı için deformasyonla uğramış olabilir”


Obruk Mağara Araştırma Grubu ile Turkuaz Arama-Kurtarma ekiplerinin bulduğu 7,5 milyon yıllık 4 fosil parçasının dünyada bir ilk olma özelliği yetkililer tarafından vurgulandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz