Ana Sayfa Gündem 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı

68
0

Yıldönümü kutlanan Gazeteciler ve Basın Bayramı ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Sansürün kaldırılması nedeniyle kutlanan, haber alma ve yayma özgürlüğü olan basın bayramının 112. yıl dönümü için çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Basın Bayramı: Sansür özgürlüğü

Tarihi üzerinde anlaşmazlık yaşansa da her yıl 24 Temmuzda kutlanan Gazeteciler ve Basın Bayramının asıl nedeni Türk basını üzerindeki sansürün kaldırılması olarak biliniyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde sansür memurları tarafından denetlenen gazetelerin özgürlüğüne kavuşması üzerine oluşturulan Gazeteciler ve Basın Bayramı her yıl 24 Temmuz günü kutlanıyor. İkinci Meşrutiyet’in 24 Temmuz 1908 yılında yürürlüğe girmesiyle kaldırılan sansür denetimi üzerine, 1946 yılında oluşturulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti bir basın günü düzenlemeyi planlamıştır. 112. Yıldönümü kutlanan Basın Bayramı halkı bilgilendirme, bilinçlendirme ve haber verme gibi önemli işlevlere sahip olan gazetecilik mesleğinin sansür özgürlüğünü sembolize ediyor.

Gazeteciliğin kalbi: Bâb-ı Âli
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Bâb-ı Âli ile birlikte, Gazeteciler ve Basın Bayramı il ve ilçelere göre farklı şekillerde kutlanmaktadır. Gazeteciliğin merkezi olan Sirkeci’den başlayıp Bâb-ı Âli binasının önünden geçerek giden Cağaloğlu yokuşunun iki yanındaki ve yan sokaklarındaki matbaa ve gazete binalarını kapsayan yerin adı Bâb-ı Âli olarak anılmaya başlandı. Sadece gazetecilik değil aynı zamanda yayın evlerinin de bulunduğu Bâb-ı Âli şimdilerde Basın Bayramı ile anılıyor.

İletişim başkanı basın mensuplarını kutladı
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, medya çalışanlarının zorlu iş koşullarından bahsederek, Basın Bayramını kutladı. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Başkan Altun, “Yalana karşı hakikatin yanında yer alan, gece gündüz demeden zorlu koşullarda yılmadan çalışan tüm medya çalışanlarımızın bayramını en içten dileklerimle kutluyor, başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz