Ana Sayfa Ekonomi 17 Ağustos 1 dolar kaç TL?

17 Ağustos 1 dolar kaç TL?

47
0

17 Ağustos 2020 dolar kuru ne kadar olduğu vatandaşların merak konusu olurken, ekonomistler döviz kurlarındaki son durum ve hareketliliği paylaştı.

Korona virüs salgını global piyasaları döviz kurlarındaki etkisi devam ediyor ve ekonomistlerden sokaktaki vatandaşa kadar hemen herkes dolar kurunu merak ettiği bir konu haline geldi. Geçtiğimiz hafta son olarak Merkez Bankası likidite hamlesi yaptığı için dolar fiyatları hareketlenmişti. Dolara yatırım yapmak isteyen vatandaşlar her gün dolar yükselecek mi araştırması yapıyor. Doların yükselmesi aynı zamanda dolar birikimi olanların da merak ettiği bir konu oldu.

Kur hareketli
Dolar yeni haftaya Ağustos 2018’deki seyrini hatırlatan seviyelerde başladı. Kurban bayramı sonra yeni normalleşme süreci devam ederken aynı zamanda altın da yakından izleniyor. Ekonomi üzerine paylaşılan en önemli verilerden ise Temmuz ayı enflasyonunun açıklanması oldu. Buna göre enflasyonda 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,58, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,76 artış gerçekleşti. Aynı zamanda veri gündeminde ABD’nin fabrika siparişleri verisinin öne çıktığını belirten analistler, yurt içinde tahminlerin altında gelen enflasyon verisinin Türk lirası varlıkları destekleyeceğini söyledi. Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan ve görüşmeleri devam eden 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi ile ABD ve Çin arasında artan gerilime ilişkin gelişmelerin gündemin odağındaki yerini koruduğunu bildirdi.

Dolar yükselişte
Cuma günü kapanışta doların satış fiyatı 6,93 TL, Euro’nun satış fiyatı ise 8,19 TL olmuştu. Serbest piyasada 6,93 TL olarak alınan dolar, 6,94 TL’den satılıyor. Öte yandan 8,19 TL’den alınan Euro ise 8,74 TL civarında satış işlemi görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz